Çaşır otu ve faydaları

Konusu 'Yenilen yaban bitkileri' forumundadır ve Asile tarafından 28 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. Asile

Asile <font face="Monotype Corsiva" size="3" font color=

Çaşır, dağlarda yetişen buruk bir tadı olan yabani bir bitkidir. Çaşır doğrudan yenildiği gibi, patates haşlamasıyla karıştırılıp tereyağında kavrularak da yenir. Bunun dışında çaşır haşlanır, haşlanan çaşır un ve yumurtaya batırılarak yağda kızartılır, buna çaşır kızartması denir. Erzurumlu yılda en az bir defa çaşır yer. Şifalı olduğuna inanılır.

2. mansur58

mansur58 Administrator

Cevap: Çaşır

Harbiden çok sevdim ben bu çaşırı. Salamura edilmiş hali doyumsuzdur.

3. mansur58

mansur58 Administrator

Kırlarımızın Şifalı Otu Çaşır Keşfedilmeyi Bekliyor

Türkiye bu Günlerde Neredeyse Patentini alacakmış gibi Çaşır için senin, benim Tartışması yapıyor.

"Çaşır, Her derde Deva" Sloganıyla yola çıkan Ülkemizin çeşitli yöreleri neredeyse Çaşırın Patentini alacaklar.
    Halbuki Çaşırın anayurdu Güneyyurt Dağlarıdır. Tamamen Boz Kandakları, Kepirleri, Tapırları ve Kaya aralarında ki bir avuç Toprağı mesken edinen Çaşır otu aradığı Doğal ortamın en iyisini Güneyyurt ile Ermenek'in kuzeyinde ki kırlarda bulmuştur.

Ermenek ve Güneyyurt'un kuzeyini Başyaylaya kadar kuşatan safi kayalardan oluşan Kuşakdağlarının her tarafı Çaşırlarla kaplıdır. Bu otun ortamı kaya kütlelerinin arasında ki bir avuç topraktır. "Çaşır, Her derde Deva" Sloganıyla Başağrısından Gastrite, Veremden Şekere kadar tam bir şifa kaynağıdır.
    Hıdrelleze doğru dağlarımızda ki kaya aralarının ve taşlık kepirlerin süsü halini alır. İnşallah bu otumuzun kıymetini bilelim ve o gözle bakalım.

4. mansur58

mansur58 Administrator

Çaşır bitkisi görüntüleri

Çaşırın salamura

5. alperen

alperen New Member

Cevap: Çaşır ve faydaları

Bizim oralarda yetişen güzelbir bitkidir. Sıcak çay taze ekmek ve çaşır. Harika bir kahvaltıdır.

6. Nene Hatun

Nene Hatun Azimli Üye

Cevap: Çaşır otu ve faydaları

Kokusu burnuma geldi sağolun arkadaşlar. Yıllar var ki unutmuşum çaşırı. Nenemlerde olurdu hep. Memlekete gitsem alırım hemen tabi zamanında gitmek gerek.

7. Turab

Turab Azimli Üye

Van'da ki ışkına benziyor. Karlı dağlarda yetişir. Aynı familyadanlar mı acaba?

8. Nene Hatun

Nene Hatun Azimli Üye

Şekil olarak andırıyor. Ama çok farklılar birbirinden. Eşkın yada ışkın ekşi, çaşır acıdır. Çaşırı uzun süre haşlayıp tuzlu suda beklettikten sonra tüketebiliyorsunuz. Çaşırda dağlarda yetişiyor aynı familyadan olabilir belki.

9. Asile

Asile <font face="Monotype Corsiva" size="3" font color=

Memlekete gittiğimde almak istiyorum bahar ayında sorduğumda erken yaz ayında sorduğumda zamanı geçti diyorlar. Ne zaman oluyor anlamadım mecburen salamurasını alıyorum.

Sayfayı Paylaş