Ünlü Türk Ressamlar ve Tabloları

Konusu 'Resim Sanatı' forumundadır ve AnaKız tarafından 28 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. AnaKız

  AnaKız New Member

  İSTANBUL HANIMEFENDİSİ / OSMAN HAMDİ BEY​

  [​IMG]  Osman Hamdi, yakın çevresini resimlemeyi tercih eden bir sanatçı. Son Osmanlı Sadrazamı İbrahim Ethem Paşa’nın oğlu olan Osman Hamdi’nin çizdiği bu resimdeki kadının da kim olduğu tam olarak bilinmemekle beraber, Osmanlı Hanedanı’ndan biri olduğu tahmin ediliyor. Bazı çevrelere göre bu kadın, Fransız modasının Osmanlı’daki yansımasını göstermek için resmedildi. İstanbul Hanımefendisi, oryantalist resmin çok başarılı bir örneği. Osman Hamdi tabloda, Batılı ressamlardan farklı şekilde, Doğu’da yetişmiş biri olarak kendi toplumuna bakıyor. Türk resim sanatında, tam boy olarak bir insanın resmedilmesinin de ilk denemelerinden biri olması, tablonun önemini artırıyor. Boya ve ışık olarak son derece dengeli bir resim.
   
 2. AnaKız

  AnaKız New Member

  Cevap: ünlü türk ressamlar ve tablolari

  KAPLUMBAĞA TERBİYECİSİ / OSMAN HAMDİ BEY

  [​IMG]  Bir rivayete göre Osman Hamdi’nin burada resmettiği kişi, içinde bulunduğu yapının penceresinden dışarıda yapılan bir idamı seyrediyor. Gerçekteyse resimde görünen Kaplumbağa Terbiyecisi, bizzat Osman Hamdi’nin kendisi. Osman Hamdi, bir üslubun peşinde (Oryantalizm) koşan ilk ressamlarımızdan biriydi. Bu nedenle tüm resimleri önemli. Tablonun tekniği mükemmel olarak niteleniyor. Osman Hamdi, kaplumbağaların dizilişinden tutun pek çok detayı defalarca çizerek bu tablo için ciddi bir ön hazırlık yaptı.
   
 3. AnaKız

  AnaKız New Member

  Cevap: ünlü türk ressamlar ve tablolari

  NARLAR VE AYVALAR / ŞEKER AHMET PAŞA

  [​IMG]


  Şeker Ahmet Paşa, Paris’teki dünyaca ünlü Louvre Müzesi’ne hayattayken eseri kabul edilen ilk Türk ressamı. Bu nedenle neredeyse tüm resimleri önemli. Geometrik açıdan sepetteki ayva ve narların dizilişi ve birbirleriyle oluşturduğu kompozisyon, resmin en dikkat çekici özelliği. Narlar ve Ayvalar adlı natürmotun bir diğer özelliğiyse, ışığın ve renklerin birbiriyle oluşturduğu uyum ve resmin gerçekçi duruşu. Şeker Ahmet Paşa ile ilgili bir not daha: Osman Hamdi’nin hocası Jean Leon Gerome kendisine üstat (mon maitre) diye hitap ederdi ve Fransa Devlet Nişanı (Legion d’honneur) ile onurlandırılmıştı.

   
 4. Asile

  Asile <font face="Monotype Corsiva" size="3" font color=

  Cevap: ünlü türk ressamlar ve tablolari

  HALİÇ / NACİ KALMUKOĞLU

  [​IMG]


  Naci Kalmukoğlu, Rus empresyonizminin izini süren bir ressam. Eğitimini Rusya’da tamamladıktan sonra nüler ve portreler yaptı. Manzara çalışmalarının sayısıysa oldukça az. Eserin değerli olmasının bir nedeni de bu… Kalmukoğlu, manzara resimlerini bir nevi gezi notları olarak çiziyor, beğendiği yerleri kendi yorumuyla tarihe not düşüyor. Kalmukoğlu’nun bu resminde fırça vuruşları ve ışık değerlerini dağıtması çekici. Bu resim, eski Halil Bezmen koleksiyonunda bir başyapıt olarak bilinirdi.

   
 5. mansur58

  mansur58 Administrator

  Cevap: ünlü türk ressamlar ve tablolari

  [​IMG]
  Bir yürük kadını yayık yayarken.
  Ressam Derya Eğilmez
  [​IMG]
  Soku taşında bulgur dövme.
  Ressam Derya Eğilmez

  [​IMG]
  Tulumda yayık. Ressam Ali Varol

  [​IMG]


   

Sayfayı Paylaş