Kadınlar Çalışmalı mı ?

Konusu 'Serbest Mekan' forumundadır ve SelinCan tarafından 9 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

?

Kadınlar Çalışmalı mı ?

1. Hayır çalışmamalı

oy sayısı 5
    55,6%
  2. Evet çalışmalı

oy sayısı 1
    11,1%
  3. Evet bazı işlerde çalışmalı

oy sayısı 4
    44,4%
  1. SelinCan

SelinCan Uzman Üye

Kadınların çalışması hep tartışma konusu olmuştur. Sizce kadınlar evinin dışındaki işlerde çalışmalı mı çalışmamalı mı ?

Hem yukardaki anketi oylayalım hem de düşüncelerimizi yazalım.

2. cutivate

cutivate Azimli Üye

Cevap: Kadınlar Çalışmalı mı ?

kesinlikle çalışmamalı (gerekirse, açıklamam sonraya kalsın)

3. Caner

Caner Genel Moderatör

Neden kesinlikle çalışmamalı ?

Bana göre evinde çalışmalı. Evinin işleri, çocuklarının terbiyesi gibi işleri yapmalı.

4. cutivate

cutivate Azimli Üye

Sn Selincan, konuyu açtığında (Sizce kadınlar evinin dışındaki işlerde çalışmalı mı çalışmamalı mı ? ) diye sormuş. Cevabımı anketteki seçeneklere göre yazmadım.

5. Caner

Caner Genel Moderatör

Tamam azizim kesinlikle çalışmamalı derken önemli gerekçelerin vardır. Onu alalım lütfen. Çünkü ''kesin'' ifadesi oldukça iddalı bir ifade.

6. Simyacı

Simyacı New Member

Bazı işlerde çalışmalı diye düşünüyorum. Örneğin hemşirelik, doğum uzmanlığı vs.

7. cutivate

cutivate Azimli Üye

Sn Caner soru biçiminde biraz sertlik hissettim.Orada yazdığım benim görüşüm.Ben toplumun değer yargısı deyilim, dolayısıyla çalışanlarada ve çalışacaklarada en küçük bir eleştirim olmaz. Allah herkese akıl vermiş herkeste kendi aklına göre yönleniyor.
    ''evde çalışmalı çoçuklarının gelişimiyle uğraşmalı'' açıklamanda neden dışarıda çalışmamayı onaylamadınsa benim ''kesinlikle'' yazmamın altında bir şeyler vardır.

8. Caner

Caner Genel Moderatör

Sorum sert algılanmış olabilir ama o amaçla sormadım. Kesinlikle çalışmamalı deyince bunun nedenlerini açmanı istedim. Senin görüp benim göremediğim gerekçeler olabilir.

9. mansur58

mansur58 Administrator

Bana göre çalışmamalıdır. Birazcık toplum uzmanlığı yapalım. Eğer çalışan kadınlar bu gün işi bıraksalar Türkiye'de neredyse işsiz erkek kalmaz.

Diğer taraftan kadının bir toplumda çalışması kazanç değil kayıptır. Kadın çalıştıran toplumlarda nesil kesinlikle ihmal ediliyor. Aile huzuru ideal düzeyde tutulamıyor. İki iş yorgunu ev sahibi ve sahibesi gerekli yuva sıcaklığını ne kendileri hissedebiliyorlar ne de çocuklarına hissettirebiliyorlar.
    Ayrıca iş arkadaşlıkları zamanla duygusal ilişkilere dönüşüp aileleri yıkıp dağıtabiliyor. Bu örnekleri çoğaltabiliriz.

10. Caner

Caner Genel Moderatör

Kadının dışarda iş hayatına katılmasının sakıncalarına tereddütsüz katılıyorum. Ama bu kadının hiç çalışmayacağı anlamına gelmez. kadın dışarda çalışmayınca içeride evinin işlerini yapcaka evine zaman ayıracaktır. Sonuçta bu da bir çalışmadır.

11. cutivate

cutivate Azimli Üye

Benim gördüğümü herkes görüyor. Türk tv leri yaptıkları dizidlerde rezillikleri sıralamama gerek yok. Evde çoçuklarının kız erkek fark etmiyor ana baba yanyana seyrederken dizilerin içeriğinin, bizim geleneksel aile yapımızı bozmaya çalıştıklarını da aslında yazmama gerek yok.hiç birinde Allah aşkına bir tane bayanın konumunu düzgün gösteren bir dizi söyle. İşte bu diziler toplumun ahlaki yapısını dejenere ederken aslında bizim saygıyla baktığımız eşlerimiz koruduğumuz eşlerimiz bu yapımızı bozmaya çalışanlar tarafından erkekleri, hiç sevmediğim ''KISKANÇ'' kocamısın sorularıylada toplumu konu üzerindeki değer yargısını en düşük düzeye indirgiyorlar. Evli birine kıskançmısın demek çok büyük hakaret. Ne demek kıskan, kıskançlığı doğuran etken 3 . bir şahsında araya girmesini gerektirir .aslında erkek koruma iç güdüsünü göstermekte ve bu bizim onur gurur kaynağımızı yıkmaya çalışmaktadırlar. yani en başta kadın ne kadar düzgün olursa olsun, TACİZ kaçınılmaz. bunu ben demiyorum basında hergün onlarca haber bunu yansıtıyor .
    Sözümün özü. Bir şeyleri korumak bize düşüyorsa. O taciz etsin ben düzgünüm umursamam yaklaşımlarıda bana ters geliyor. Önemli olan o ortama maruz kalması. Yapmayacağını hiç hesaba katmıyorum. Saygılar

12. Caner

Caner Genel Moderatör

Sonraya bıraktığın açıklamayı alana kadar akla karayı seçtim.:)

Eyvallah
    Yazdığın bütün duyarlılıklara eksiksiz ben de katılıyorum. Ne yazıkki bunlar bizim acı gerçeklerimiz.

Bu arada anket sorularında bir sorun var gibi bana göre. SelinCan pc başındaysa anketin son şıkkını kaldırsak daha stabil olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü ana soru kadınlar dışarda çalışmalı mı ?

13. Turab

Turab Azimli Üye

Hem çalışmamalıdr hemde çalışmalıdır ama hangi alanda?

Kadın hastalıkları ve doğum, Diş hekimliği, ebelik.

Kadın doğum uzmanı olmadığı zaman bayanlar ne yapacak? Erkek doktora mı görünecek? Sonra diş problemi... Sonra yine doğum için ebe.

Kadınlar tıp alanına el atmalı. Daha öncede söylemiştim; tanıdığım doktor ve diş hekimleri kendi muayenehanelerini açmış orda hem hasta kabul ediyor hemde hizmet işlerini görüyorlardı. Erkeler ile muhatap olma sorunu söz konusu değildi.

Başka alanlarda çalışmalarını, özellikle erkekler ile muhatap olacakları işlerde çalışmalarına kesinlikle karşıyım.

14. cutivate

cutivate Azimli Üye

Sn Turab İş alanlarından bayanları soyutlarsak dünyada ekonomi ve iş gidişatı sekteye uğrar.Ben çalışmamalarını yazdımsa sadece düşüncede kalan bir şey.
    Burada bir şweyleri örnekleyerek yazmaya kalksam konu bitmez ve kesinlikle onlarca görüş ortaya çıkar.ben genelleme olarak dokundum sn SelinCan'nın konusuna.
    Yalnız bir şey sormak istiyorum. Doktor ve diş hekimleri nasıl erkeklerle muhatap olmuyorlar anlayamadım.mümkünse açıklama yapma imkanınız varmıdır.

15. Turab

Turab Azimli Üye

Bu soru aklıma gelmedi değil. Kadınların "Kadın hastalıkları" dolayısıyla bir erkeğe görünmelerindense kafalarını kaşımaya fırsat bulamadıkları bir bölümde sınırlara dikkat ederek bayanların eğitim alması daha iyidir. Zaruri bir durum.

16. seda nur

seda nur Azimli Üye

Ailesini aksatmadığı sürece çalışabilir bence çalışmalıdır da. kadınların kendi ayakları üstünde durmasında ne sakınca olabilir ki?

17. Simyacı

Simyacı New Member

Ben de bir ara çalışıyordum. Kadının çalışma hayatı zamanla aile yapısını öldürmeye başlıyor. Önce beni çok kıskanan eşimin zamanla kıskanmadığını farketmeye başladım. İffetli bir kadın kocası tarafından aşırı olmamak kaydıyla kıskanmasını ve bunu hissettirmesini bekler. Bu duygunun eşimde kaybolduğunu gördükçe boşluğa düşmeye başladım. En sonunda işimi bırakıp evimin kadını olmaya karar verdim.

İş hayatı kadında bölünmeye yol açtığı gibi erkekte de kıskanma ve sahiplenme duygusunu zamanla yok ediyor. Sonuçta kıskanma duyguları iğdiş olmuş bir erkeğin karısı olma durumuna düşüyorsunuz. Bundan dolayı bir kadın çalışsa bile bir erkek kadar gün boyu vaktini dışarda geçirerecek şekilde çalışmamalıdır. Ben kendimden biliyorum ki çalışıpta çocuklarına annelik, kocasına kadınlık yapabildiğini söyleyen kadın kesinlikle doğru söylemiyordur.

Son söz olarak mecbur kalmadığı sürece bir kadın çalışmamalıdır. Mecbur kalanlarında Allah yardımcıları olsun.

18. Ahmet Emin

Ahmet Emin New Member

Bazı işlerde sizlerin de söylediği gibi kadın hastalıklarında ve kuaförlerde çalışmalılar bence.

Sayfayı Paylaş